top of page
P8310728.JPG

Kto stojí za www.marybirdie.com

Volám sa Mária Hraňo Ftáčniková, pochádzam z Trenčína. Som dizajnérkou a krajčírkou slow fashion ateliéru Mary Birdie. krorý som založila v roku 2019.

Redizajnujem, kreujem, používam špeciálny druh tvorby, ktorá znižuje negatívny dopad fast fashion na naše životné prostredie a spomaľuje klimatickú zmenu.

Šijem aj na mieru a za posledný rok som vytvorila kruh spokojných klientiek, ktoré mi zverili do rúk svoje ekologické módne sny.

Prejdite si moju stránku, pozrite si poslednú slow fashion kolekciu. Prihláste sa na upcyclový kurz a i Vy sa staňte ekologickým tvorcom vlastného šatníka.

Kde som sa to naučila?

Letné prázdniny sme zväčša trávili u starej mamy spolu s bratrancami. Babička nás všetkých potrebovala zamestnať, aby sme nevyparatili nejaké hlúposti. Chalanom dávala práce na dvore, v sade alebo v garáži avšak mne ukázala svoj starý šlapácí šijací stroj a dala mi do rúk staré látky a ihly s niťami. Jediná som mala to právo! Babička počas prázdnin upratovala a pripravovala triedy a dielne na ďalší rok na Umeleckej škole, pre ktorú som sa neskôr rozhodla. My, deti, sme jej chodili cez leto pomáhať. Olejová vôňa šijacích strojov, staré železo rôznych krajčírskych prístrojov, sklady látok a nití, dielne plné farieb a špecifický pach toho všetkého u mňa navždy budú vyvolávať príjemné zimomriavky a spomienky. Cítiť ho ešte raz, dala by som za to všetko.​

Prečo ma to baví?

Vždy som to najmä cítila. Keď šijem som jednoducho šťastná. Šitie ma vyzýva k hľadaniu riešení, je mi rovnocenným partnerom. Napĺňa ma vytvárať dizajn, strihy, diela, oblečenie, ktoré potešia druhých. Teší ma radosť druhých z niečoho, čo som vytvorila vlastnými rukami. Určite šijem aj kvôli blaženému pocitu z opakovaného prežívania krásnych nenávratných spomienok na detstvo a rannú mladosť. Tvorba mi prináša uspokojenie a tichý zmier pre dušu. Miesto úniku a pokoja, naplnenia túžob, obrazov, inšpirácií. Pracujem s víziami, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Cítim prítomnosť múz, pri tvorbe sa cítim výnimočne. Vtedy je možné všetko!

Odkedy tvorím a aké boli moje začiatky?

Tvorím od malička vďaka babičke a mamine, ktoré mi ukázali ako na to. Prvý kúsok, ktorý som ušila boli saténové tmavozelené dvojdielne plavky hoci sa v nich nedalo kúpať a boli mi veľké, pamätám si ich dodnes. Ušila som si svoje prvé šaty na stužkovú. Šila som na zákazky počas strednej školy, vysokej i popri práci.

K upcyclovému šitiu som sa rozhodla vďaka zerowaste životnému štýlu, ktorý sme sa rozhodli s manželom aplikovať na našu domácnosť. Uvedomenie si našej spotreby a znečisťovania nášho prostredia a prírody ma doviedla k celkovému prehodnoteniu náhľadu aj na vlastnú tvorbu. Značka Mary Birdie je moja kreatívna slovenská dostupná udržateľná móda. 

Čo som robila pred Mary Birdie?

Predávala som v lahôdkach klobásky a šunku s treskou, učila som na školách a na veľvyslanectvách, pracovala som ako chyžná v zahraničí, ako osobný asistent a špeciálny pedagóg zdravotne znevýhodnených, nevidiacich a učila deti zo sociálne slabých rodín, doučovala som jazyky, predávala som svadobné šaty, vymáhala peniaze pre krajiny Beneluxu a konfigurovala počítače a vytvárala medzinárodné zmluvy pre francúzsky trh. Uvedomila som si však, že čas plynie rýchlo a veľa času na plnenie detských snov nezostáva a tak na nich pracujem teraz!

“Ďakujem za podporu všetkým ľudom, ktorých som doteraz stretla a ktorí ma ovplyvnili akokoľvek a akýmkoľvek smerom, po ktorom som sa nakoniec dostala až sem! Svojmu manželovi, ktorý stojí pri mne a rozumie mojej duši,  svojej rodine a  najbližším priateľom, ktorí môj sen podporaovali od začiatku. Tam kde som, som vždy chcela byť , blízko pri svojich snoch, na pomedzí nového začiatku.

Nových nádejí…“

bottom of page